1 Mayıs 2023 Pazartesi

Ermenek / Balkusan

TÜRKÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN TÜRK BÜYÜGÜMÜZ

Ermenek / Balkusan Köyü
30.04.2023 sarıvelilerden Hüseyin Bayındır hocamız ve dağcı Ulvi Öztürk arkadaşlarımızın daveti ile Üzeyir Gümüş ve Ben Hasan Sayın . Katılmış olduğumuz gezide yelli bel oyuklu dağı gezisinde çevresinden zirveden çekilen fotoğrafları zaman zaman sizlerle paylaşacağız. Bize sürpriz olan gezinin sonu oldu tarihimizde derin kökler ve Türkçe dilinin topraklarımızda kaybolmamasını sağlayan bir Türk Büyüğünün türbesini ziyaretimiz oldu. Hüseyin Hocamıza teşekkür ederiz. Arkadaşlar biz kısa yazıp kaynak yazımızı paylaşalım istedik. İçeri kısmını fotoğraflayamadık. Köyden bir arkadaş aslında gezip bakmak isteyenlere açıp yardımcı oluyormuş bizde sonradan öğrendik. Bir dahaki sefere inşallah.

Kaynak yazı
Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından konuşulan Türkçe, 13. yüzyılda halk arasında konuşulmasına karşın devlet yazışmalarında kullanılmamaya başlandı. Unutulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkçenin kaderi, Konya çevresinde kurulan Karamanoğulları Beyliği hükümdarı Mehmet Bey'in 13 Mayıs 1277'de yayımladığı bir fermanla değişti. Türkçe, Mehmet Bey'in "Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya." fermanıyla resmiyet ve itibar kazandı.
      Türk kültürünün korunması, gelecek nesillere aktarılması ve millet bilincinin sağlanmasında en temel miras olan Türkçenin öneminin vurgulandığı bu fermanla, Türkçe ilk defa resmi dil kabul edildi. Bu adımla yeniden hayat bulan Türkçe, devlet dilinde ağırlığı bulunan Arapça ve Farsça'ya karşı önemli bir ağırlık kazanmış oldu.
        Türk kültürünün yaşatılması noktasında en önemli tarihi olaylar arasında sayılan Türkçenin resmi dil olarak kabulü, her yıl 13 Mayıs'ta "Türk Dil Bayramı" ismiyle kutlanıyor. Karaman, Ermenek ve Balkusan köyünde düzenlenen Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey'i anma etkinlikleriyle Türkçenin korunmasının önemine dikkat çekiliyor.
       2007'de Karaman'da adını taşıyan üniversite açılan Karamanoğlu Mehmet Bey'in hayatı ve Türkçe için yaptığı büyük katkı günümüzde, okullarda öğrencilere anlatılmaya ve gelecek nesillere öğretilmeye devam ediyor.
Kaynak
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/karamanoglu-mehmet-bey-kimdir-40965447 

0 yorum:

Yorum Gönder