16 Mart 2015 Pazartesi

Bahri

Bahri kuşunu ilk gördüğümde renklerine ve sudaki yüzüşüne duruşuna sakin tavrına hayran kalmıştım Aynı bahri yanında yavruları olduğu zaman insanlar veya kıyıda bir canlı varlık görsün çok telaşlı ve huzursuz olmaya başlıyor.ve hemen kıyıdan uzaklaşmaya başlıyor.Aşağıdaki fotoğraflar Beyşehir gölünde çekilmiştir.Hasan Sayın
Kaynak Yazı:Anonim kuşlr.trakkus.org.tr
Tanımı

Bilimsel adı Podiceps Cristatus olan Bahri Podicipedidae familyasındandır. Uzun boyunlu Bahri özellikle üreme giysisinde siyah tepesinin iki yanında kaldırabilinen kulak tüyleri ve kızıl boyunluğu ile hemen dikkat çeker. Üreme dışında daha az süslüdür, beyaz yanakları ve siyah gözpınarı belirginleşir. Gagası pempedir. Ayakları diğer batağanlardaki gibi perdesizdir ve parmaklarında geniş loplar bulunur. Eşlerin dış görünüşleri aynıdır. Gençlerin boyun ve enseleri çizgilidir. iyi bir yüzücü ve dalgıçtır. Su geçirmez ve sık tüylerinin ve derisinin tekstil ürünlerinde kullanılması yüzünden oldukça zulme uğramış bir türdür. 19 ncu yüzyılda özellikle İngilterede Bahri kafa süsleri şapkaları da süslemiş ve bu bölgede neredeyse nesli tükenme noktasına gelmiştir.
Habitatı
Üreme döneminde tatlı iç suları tercih eder. Kışı iç sularda ve deniz kıyısında geçiren Bahri koloniler oluşturabilir. Saz öbeklerine hemen suyun 15-20 cm üzerine yuvalanır...
Çoğunlukla balık ile beslenen Bahri yaz aylarında midye,karides vs gibi kabuklu ve kabuksuz su omurgasızları ile de beslenir. Tesbit edilen menü içerisinde kabuklu solucanlar kurbağa ve su yılanıda mevcuttur... Yavruları olan ve dişi tarafından bakılmakta olan erkek avlandıktan hemen sonra koşar adım yuvaya ulaşır. Zira avı kaybetme tehlikesi her zamn vardır.
Davranışları
Bahrilerin tipik davranışlarının yanı sıra en çok ilgi çeken yönleri kur davranışlarıdır... Kur birkaç aşamalıdır... Ilk önce erkek dişiyi görür.görmesi ile birlikte boynunu suyun üzerine dogru yaslayarak seri bir yüzüşe geçer, ve bu esnada kendine has sesiyle öter(kanaatimce bu şekilde ötmese çiftleşmede daha başarılı olabilir) ... Dişiye yaklaşır.Dişi kuru kabul edip etmemekte serbesttir, ve erkeği sınar. Hareketlerinin tekrarıni bekler, belki de bu, onun için uyum ve dengedir. Kur hareketleri seri ve de tekrarlı görünsede her hareket dizisi bir diğerinden farklıdır. Erkek eğer kurun ilk aşamasından başarıyla geçebilir ise, ikinci aşama başlar. Geçemezse yollari ayrılır ve ısrar etmez. Ikinci aşamada dişinin dalışıyla başlar. Dişinin dalışının ardından erkek te dalar. Erkek dişiyle aynı anda sudan çıkmalıdır.. Sudan çıktıklarında her ikisininde gagalarında yosun vardır.. Bu yosunlari bir su balesi gösterisi yapılıyorcasına birbirlerinin etrafında dönerek değiş tokuş ederler. Eğer ki, yosun miktarı denk değiştirme başarılı ise kur aşamasın tamamlanır. Ve mutlu sona geçilir.
Yerel Adlar
Kastamonu – Abana / bahri – kel bahri / ( naktan ) bahri- golebiza / Trabzon / ( sakaladam )

0 yorum:

Yorum Gönder