10 Ocak 2015 Cumartesi

Küçük Ak Balıkçıl

Benim fotoğrafladığım küçük akbalıkçıllar Antalya Serik,Manavgat bölgeleri ve Konya Seydişehir, bozkır bölgelerinde çekilmiştir.Bozkır Hadim arasındaki Göksu kollarından olan gövdere havzasında görülmüş olup fotoğraflanmıştır.Hasan Sayın

Kaynak Yazı:Anonim kuşlar-trakkus.org.tr
Tanımı

Orta büyüklükte, tamamen beyaz bir balıkçıldır. Boynu uzun ve ince, gagası ince, koyu ve sivri, yüzü ise gridir. Ensesinden uzun ve ince süs tüyleri uzanır; ilkbaharda gösterişli sırt tüyleri de ortaya çıkar. Bacakları siyahtır ve parlaktan mat sarıya ya da yeşilimsi-sarıya dönen parmakları çok belirgindir ve uçuşta göze çarpar.
Habitatı
Batalık, sulan alanlar ile denizle kara arasında sıkışan lagonlarda yaşarlar. Koloniler halinde yuva yaparlar, genellikle bir akbalıkçılın yuvası diğer sezon başka balıkçılın yuvası olur. Yuvaları genellikle sulak alanların yakınındaki çalı ve ağaçlar üzerine yaparlar.
Yayılışı
İki önemli alt türü bulunmaktadır: E. G. Garzetta ve E.G.Nigripes. Garzetta Avrupa, Africa ve Asya\\\'da yayılıp ürerken, nigripes ise Endonezya ve Avusturalya\\\'da bulunur.
Beslenme
Kıyı şeridinde ya da sulak alanlarda çevik ve aktif biçimde beslenir. Balık, amfibiler, kabuklular ve böcekler gibi küçük hayvanlar ana besin maddeleridir.
Biyolojisi
Tüyleri kar beyazıdır. Üreme döneminde uzun yana doğru kafasında ibik tarzı bir tüy oluşur. Gaga ve bacakları siyahlaşırken, ayakları tırnaklarına kadar koyu sarılaşır.
Göçü
Yarı göçmen bir kuştur. Hollanda ve Çek Cumhuriyetinde ürerler, kışı İngiltere adalarında geçirirler...PopülasyonuKüçük akbalıkçılların Avrupa\\\'daki nüfusu 30 bin civarındadır. Bu popülasyonun 6bin kadarı Rusya\\\'da bulunurken, 10 bin civarında ise Türkiye\\\'de bulundukları tahmin edilmektedir.
Davranışları
Aşağı büktüğü kanatları ile uçuşu hızlıdır. Kanat vuruşu büyük ak balıkçıldan daha az hantaldır. Tüylenme süresi 40-45 gün Yerel adlar bilgisi bulunamadı.
Ses-Ötüşü
normal zamanlarda \\\"kark\\\", kızdığında sinirlendiğinde \\\"vallı-vallı-vallı\\\".
Kaynaklar
Birds of Britain&Europe, Collins Field Guide,1993. med.ege.edu.tr/capaci/birds01.htm

0 yorum:

Yorum Gönder