1 Ocak 2015 Perşembe

Dim Mağarası

Ak denizde Özellikle Antalya ve Alanyaya yolu düşen tatile giden dim çayına mutlaka giderler yada yolları bir türlü o tarafa ugrar gilip görülmesi yeni yer keşfetmenin keyfini yaşamak isterseniz dim çayı ve Dim mağarasına mutlaka gidip görün.Hasan Sayın


Kaynak Yazı:www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü
Dim Mağarası - Antalya Coğrafi durum ve kısa özgeçmişi
Dim Mağarası, Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki turizm merkezi Antalya’ya 145 km, Alanya şehir merkezine 11 km. uzaklıkta; Alanya’nın piknik merkezi olan Dim Çayı vadisinin doğu yamacı yakınındadır. Mağara, deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, 1691 m yüksekliğindeki Cebel Reis Dağı’nın batı yamacında yer almaktadır. Mağaranın incelenerek ortaya çıkartılması MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) nın katkılarıyla 1986 yılında olmuştur. Dim Mağarası, Mağtur A.Ş. tarafından bir yılı aşkın bir süre içinde mağara içi ve dışı inşaat, aydınlatma ile çevre düzenleme projelerinin uygulamalarının tamamlanmasıyla, Eylül 1998 yılında Türkiye’ye kazandırılmıştır. Dim Mağarası İşletmesi 24 Ekim 2002 Tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği’nin “International Show Caves Association” (ISCA) üyeliğine kabul edilmiştir. Dim Mağarası, Türkiye’de özel teşebbüs tarafından turizme açılıp Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği (ISCA) kurallarına göre, çağdaş yöntemlerle işletilen ilk ve tek mağaradır.
Mağara’ya ulaşım ve tanımı (özellikleri):
Alanya’dan Dim Mağarası’na Alanya İşletme Fakültesi yolu ile Kestel Beldesi, Dim Çayı vadisi ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla ulaşılabilir. Alanya şehir merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile de Dim Mağarasına gidilebilmektedir. Toplam 410 m olan Dim Mağarası’nın turizme açık bölümü 360 m uzunluğunda, yatay, 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara 4 ana salon ve geçitlerden oluşmaktadır: Pamukkale Salonu, Org Salonu, Avizeli Salon, Göl Salonu. Tüm salonlar çeşitli sarkıt, dikit, sütun, perde, makarna ve duvar oluşumları gibi damlataşlar ile doludur. Pamukkale Salonunda bulunan mağara gülleri ile Göl Salonunun sonunda bulunan gizemli gölde bulunan Ana ve Çocuğu görülmeye değer apayrı güzellikler sunmaktadır. Mağaranın yıl içinde sıcaklığı sabit olup, 18 c° dir. Günümüzde damlataş oluşumları yer yer devam etmektedir. Mağaranın sonunda girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi olan bir göl vardır. Mağara şehir elektriği ile aydınlatılmakta olup, olası elektrik kesilmelerine karşı jeneratör takviyesi bulunmaktadır. Dim Mağarası Tesislerinde 150 kişiye hizmet verebilecek Dim Cafe & Restaurant yeralmaktadır. Akdeniz ve Alanya’nın panoramik görüntüsü ile Toros Dağları’nın bir kesimi, Seyir Terasında bulunan seyir dürbünü ile izlenebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder