21 Kasım 2014 Cuma

Rezene


Maydanozgiller büyük ailesindendir,genellikle iki yıllık bir bitki olarak söylense,de doğal hayatta çok yıllık bir hayata dönüşebiliyor örnek fotoğrafın çekilmiş olduğu Konya İli Hadim ilçesi Korualan kasabası bahçe ve yol kenarlarında kendiliğinden veya kuşlar rüzgar insan gibi etkenlerden olsa,da çoğalıp görülmektedir.Gövde dikine yükselir, oldukça sık çatallaşır, bitki 1- 2 m boylarında olabilir. Yaprakları; ince ipliğimsi, ortadaki yapraklarla üsteki yaprakları sapsız olup oturmuş vaziyettedir. Çiçekleri canlı sarı renkte küçük,yukarı açılan şemsiye şeklinde görülmektedir.Kökleri parmak şekli yada havuç şeklinde olup güzel kokuludur.
Yetiştirildiği Yerler
Ülkemizin çoğu bölgelerinde yetişmekte ve yetiştirilmekte olduğunu bazı kaynaklardan okumuştum Bazı etkenlerin dağılım ve dağıtımlarından,da olsa Konya hadim Korualan Dedemli yörelerinde doğal hayatta görülmektedir çekilen fotoğraflarda bu bölgedendir,Tatlı Rezene ülkemizde yetişen ve dünyanın en kaliteli türlerinden biri olduğu bilinmektedir.
Halk arasında biline diğer isimleri:Raziyaneç, Raziyane, Tatlı anason, Foeniculum vulgare, Fennel, Fenouil vulgaire.Hasan Sayın

0 yorum:

Yorum Gönder