14 Kasım 2014 Cuma

İnbaşı Mağarası

***Mağaranın önü gezi ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır yazları güneş ne kadar olursa olsun sıcak olmaz sıcaklık bile insanı terletmez karşısında kiraz bahçeleri küçük bir deresi olan bu şirin yer görülmeye değerdir. Eski çağlarda mağaranın üstündeki tepe noktasında yaşanmış ev kalıntıları vardır ne yazık ki her yerde olduğu gibi buralarda talan ve yıkımlar olmuştur yapılanma ve inşaattaki kalıntılar ve kullanılan malzemeler Bizans dönemine ait olduğu söylenmektedir.mağara içinde bulunan insan eliyle yapma bir giriş kapı bulunmaktadır buda yaşantının mağarada olduğu yada korunma amaçlı kullanıldığı sanılmaktadır.Mağara önünden ve etrafındaki güzelliklerdende bir kaç güzel fotoğraf paylaşmak güzel olacak.
İnbaşı Mağarası
***İnbaşı Mağarası Konyanın Hadim İlçesi KORUALAN KASABASIN da olup Kasabaya 7-8 Km uzaklıkta Yenice Bölgesi in başı mevkiin dedir.Bölge Kirazı ile meşhur olup Göksuyun ilk çıkış kollarındandır su mağaranın içinden çıkmaktadır yazın suyu soğuk olan mağaranın giriş ağzındaki havza kapalı doğal bir dinlenme yeri oluşturmaktadır. içerisinde bulunan şelaleye kadar gezinirken hiçbir engel ve zorluk çekilmemekte her yaşta insanın rahatça şelaleye ulaşma ve görme şansı vardır. Mağara uzunluğu şelaleye kadar 100-150 metre olup mağara girişinden takriben 40-50 metre içeride sağ yukarı kısmında başka bir galeri girişi vardır burası gezinmek için oldukça zorludur.kayalık zemin nem ve ıslaklıktan dolayı kaygandır.içerisi renkli oluşumlardan dolayı görmeye değer bir yerdir.1986 yıllarında ilk mağarayı gezip gördüğümde her şey daha doğaldı sonraları korunmasızlık ve vurdum duymazlık bazı değerleri kaybettirdi Bölgenin turizmine açılacağı günleri beklemek zorundayız sanırım bu bölgemizde mağara yönünden oldukça zengindir ve bir kaçında yam olmuşuş bulguları vardır.
Halbuki kasaba insanı Turizme yabancı değil Çok sayıda Turizim Elamanı olan bu Kasaba Halkı Pastadan Pay İstiyorsa bunu kendileri başarmak zorundadır
Hasan Sayın

0 yorum:

Yorum Gönder