10 Mart 2014 Pazartesi

Uzun Bacak

Kaynak yazı: trakkus.org-Anonim kuşlar
Sığ sularda ya da çevresinde bulunan, inanılmaz uzunlukta bacakları olan, siyah-beyaz renkli bir kuştur. İnce ve düz bir gagası, uzun kanatları ve parlak siyah bir başı vardır. Başının ve gövdesinin büyük kısmı bembeyaz parlar; başında değişken ölçüde siyahlık vardır. Bacakları koyu kırmızımsı-pembe ve şaşılacak derecede uzundur. Gencinin üst tarafı daha kahverengidir ve kanatlarındaki firar hattı beyazdır. Uçuş sırasında hepsinin sırtında oluşan “V” şekli oldukça dikkat çekicidir. Ötüşü gür ve azarlayıcıdır.

Familya: RECURVIROSTRIDAE – KILIÇGAGAGİLLER
Himantopus himantopus (Linnaeus, 1758) – Uzunbacak-Boy 35-40 cm, kanat açıklığı 67-85 cm.Uzun pembe bacakları, uzun ince siyah gagası ile koyu renkli başı ve sırtı dışında çoğunlukla beyazdır.
Habitatı
Sıcak ve tropik iklim kuşaklarında görülmektedir. Genellikle tatlısu alanlarında, göl kenarları, deniz kısında,bataklık, nehir yatakları ve bataklık gölcüklerinde beslenirler. Tuzlaların kıyılarında da beslendikleri sıkça görülmektedir.Bozkırlar, çöl bölgelerdeki, sığ durgun sular, kumlu, çamurlu, açık yerler, sığ göl ve nehirler, dağ gölleri, pirinç tarlaları, barajlar, lagünler ve bataklıklarda yaşar.
Yayılışı
Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zellanda en çok görüldükleri alanlardır. Akdeniz in İspanya ve Fransa kıyıları ve Anadolu ile Afrika da Sulawesi bataklıkları ile Afrika Sahrası bataklıklarında görülmektedir.Orta Anadolu’nun tamamı, Van Gölü’nün doğu yarısı, Iğdır, Ege’nin batısı, Marmara’nın güneyi, Doğu Akdeniz, Trakya’nın batı sınırlarında ve Kızılırmak Deltası’nda üreme göçü yapar.
Türkiyede nominat alttür (H. h. himantopus) dağılım gösterir.
Beslenme
Geniş bir yelpazede beslenirler.(böcekler, su kurtçukları, küçük kabuklular, küçük balıklar ve yumurtaları vs.)
Davranışları
Binlercesi bir arada uçarken gözlemlenmiştir. Tehlike anında yanındakileri uyarmak için sık sık kafasını kaldırıp etrafı gözetler. "yip ve kikk" diye kesik yüksek tonda tek vurgulu ses de çıkarırlar.
Ses-Ötüşü-kit-kit-kit şeklinde yaklaşıldığında ötmeye başlar, uçarken ötmeye devam eder.

0 yorum:

Yorum Gönder